Ekonomi

Yusufeli Barajı ve HES’te su yüksekliği 100 metreye ulaştı

Artvin’de yapımı tamamlanan ve 22 Kasım 2022’de su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde su yüksekliği 100 metreye ulaştı. Barajın kuruluşundan itibaren son hali, hızlandırılmış çekim tekniği kullanılarak yakalanmıştır.

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in ardından 22 Kasım 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep’in katılımıyla HES hizmete açıldı. Tayyip Erdoğan, barajdaki su seviyesi kontrollü bir şekilde yükselmeye devam etti. yapıyor.

Bugün itibariyle baraj havzasında depolanan su miktarı 183 milyon metreküpe, su seviyesi 502 kotuna, su yüksekliği ise 100 metreye ulaştı. Çoğunluğu sular altında kalan eski ilçe merkezine güvenlik nedeniyle araç ve yayaların girişine izin verilmiyor. Yola beton bariyer çekilerek ve toprak dökülerek ulaşıma kapatıldı. Yusufeli’nin yeni yerleşim yerini Artvin-Erzurum karayoluna bağlayan yol da eski ilçe merkezinde sular altında kaldı. Yusufeli Merkez viyadük inşaatı tamamlanıncaya kadar yeni ilçe merkezine ulaşım Sarıgöl-Öğdem güzergahından sağlanacak.

Öte yandan barajın kuruluşundan günümüze kadar olan çalışma ve su tutma süreci ise time lapse tekniği ile 55 saniyede yakalandı. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu